Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Čítaj viac.



Alternatívny slovenský hip-hop

Téma v ktorej môžete rozoberať všetko, čo vás len napadne

04 Máj 2008, 21:49

Narazil som na takyto clanok, myslim, ze by mohol zaujat aj vas...

"Slovenský hip-hop dlhodobo sledujem z určitého poloprofesionálneho záujmu. Rap vnímam v prenesenom význame ako postmodernú poéziu (prípadne občas aj prózu).

Za uplynulé roky mi ušami prezvučali stovky skladieb - žiaľ je dlhodobo počuť klesajúcu tendenciu v kvalite. V minulosti na sebe pracovali rapperi niekoľko mesiacov (až rokov), kým vypustili svoju tvorbu medzi poslucháčov. Urýchľovanie však neobišlo ani slovenský hip-hop, dnes sú prúdy rýmov zverejňované behom niekoľkých dní až týždňov od svojho vzniku.

Slovenskí rapperi čoraz častejšie namiesto kvalitných rýmov cítia potrebu vypustiť zo seba slovné zvratky prifarbené prúdom nadávok. Ako inak, myslia si, môžu dokázať, že sú tá najväčšia spodina, lúza, stoka?

Aj rapperi kedysi rapujúci pravdivo o svojom živote (Vec, Názov stavby, AMO atď.) majú potrebu robiť tony plytkých party trackov, kde zaujme maximálne podmaz (aj to len občas).

Slovenský hip-hop v mainstreame je zavalený nevkusnými rapovými bábkami, kde sa práve tieto bábky snažia budiť dojem, ako stoja nad vecou.

Narušením nudy a odbúraním primitívnosti sú potom občasné alternatívne hip-hopové projekty. Vďaka za ne. V poslednej dobe ma zaujali rapperi ako Bene (alter ego Peťo Tázok) a Lyrik H (z JSS), AD (opäť JSS), Strapo (debutant/víťaz ArtAttack Freestyle Battle z roku 2006) a tiež psychadelický hip-hopový mixtape od producentov Karaoke Tundra a Dj Spinhandz nazvaný Kačica s hlavou tigra.

Strapo vydáva CD MC, ktorý vedeľ priveľa (viď. nie veľmi podarená recenzia), AD a Trib vydávajú podarený album Numero Uno, kde hosťuje aj Lyrik H. Bene a Lyrik H sa spájajú s Mariánom Jaslovským a spol. v projektoch Quasimondo a Modré Hory. Marián Jaslovský prináša do hip-hopu funky a jazzové vplyvy doplnené výbornými speváčkami. Celé to pôsobí sviežo: prelínanie štýlov a neopočúvané poeticko-lyrické rýmy vyhýbajúce sa klišé a prvoplánovým nadávkam. Alternatívny slovenský hip-hop je na svete.

Quasimondo začína koncertovať po Slovensku (najbližšie 13.3.2008 v SonicLab v Bratislave), na koncertoch sa bavia aj ľudia, ktorí inak nad slovom hip-hop ohŕňajú nosom. Rovnako koncertujú Modré hory - stiahnuť si celkom legálne zatiaľ môžete ich mixtape Dobré Slohy (klik na modré hory a úplne vpravo na daunload).

Negativistický úvod bol vyvážený optimistickým záverom. Je to dobrá správa pre náročných fanúšikov hip-hopu na Slovensku. Napísať by sa dalo ešte veľa, tieto momenty sú vhodnejšie na počúvanie."


Odkaz na stiahnutie:
Pre zobrazenie odkazov sa musíte alebo
Obrázok užívateľa
ondriak
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
104
Poďakovania:
0
Registrovaný:
15.01.2008

04 Máj 2008, 22:04

V každom prípade zaujímavý članok , no podľa mňa dosť subjektývny ,ten déžo čo to písal iba jednoducho povedal svoj názor ktoré skupiny zo svk scény sa mu páčia ,napr. taký Vec a párty tracky ? mno ok pár vecí má ale žeby niečo prikresľoval v textoch , tak to si nemyslím .Názov stavby tým myslel asi LUZU lebo neviem žeby DM robila párty veci :D .Jednoducho "človek mení názory , to je vývoj" a tie skupiny čo už nerapuju o živote možno pochopili že ak xú uspieť musia robit to čo xe verjnosť a nie iba to čo xú ľudia čo vedia čo počúvajú ,dúfam že ma chápete :D .Má pravdu že dneska xe byť každy hip-hoper nedajbože raper ...a úroveň sk rapu tým klesá ale to podľa mňa patrí k tomu ,však to vidno kto nato má a kto nie a tý slabý tak ako rýchlo začali ,tak aj rýchlo skončia :-) .
Obrázok užívateľa
kegy
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
675
Poďakovania:
2
Registrovaný:
15.01.2008


Späť na O všetkom



 


  • Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
applebot, Bing [Bot], Google [Bot], MATEJ888, thierryhenry14