euroautodiely.sk
Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.Súhlasím Čítaj viac.

Graffiti Art : OAR/Košice

Rozhovory s osobnosťami zo scény

25 Okt 2015, 14:17

Graffiti Art : OAR
Obrázok

Zdravím ťa OAR, ako sa k tebe dostali Graffiti, bolo to niečo neobvyklé čo ťa tento farebný Boom oslovil, že je stále s tebou do dnešných dní ?

V prvom rade vás pozdravujem, napíšem vám niečo o mojej Graffiti tvorbe od roku 96\97. Graffiti ma zaujali, keď som bol asi siedmak na ZŠ, vtedy som videl prvé Graffiti. Obdivoval som to a túžil som niečo také podobné vytvoriť aj ja. Pojem Graffiti mi nebol až tak známi pokiaľ som nevidel v triede spolužiaka ako si kreslil nejaký nadpis do zošita. Začal som aj ja kresliť nadpisy napr : Snoop Dog,Warren G. A časom som si potom vymyslel svoje vlastne tagy Scoar a nakoniec som bol Oar.

Keď si začal maľovať svoje prvé veci sprejom na stenu, boli už v Košiciach nejaký iný aktívny Writaz okrem teba OAR ? Bola tam určitá škola učenia ako správne narábať zo sprejom a postupne ste začali spoločnou cestou meniť tvár čistých ulíc Košíc alebo tam bola skôr určitá rivalita ako to niekedy býva pri Graffitoch ?

Keď som začal maľovať bolo možno desať graffitov v Košiciach ,nikto ma neučil prišiel som do toho sám časom. Boli tu Writaz určite, ale ja som ich vtedy ešte nepoznal, keď že som sa ešte Graffiti scéne nepohyboval. Ale časom som ich všetkých spoznal.

Keď si prejdeš hlavou na svoje prvé začiatky, tak si myslíš kedy asi prišiel ten veľký prelom u teba OAR robiť ozajstné kvalitné veci, ktoré začali mať techniku a tvoj rukopis v ulici ?

Moje prvé veci začali byť dobre asi po pol roku. Absolvoval som aj súťaž v Graffiti v Košiciach, dostal som sa tam cez školu, bola to súťaž " Stop proti drogám" . Nakreslil som návrh podľa ktorého si ma vybrali. Patril som do mladšej kategórie, keď, že som mal 14 rokov, no aj napriek tomu som vyhral prvé miesto. Prvý v staršej kategórii boli GCP Crew v tej dobe boli pani aj mojim veľkým vzorom pre mňa. Škoda, že už nemaľujú určíte by boli top na SK scéne.

Podľa teba, kto prvý začal v Košiciach zo starej školy maľovať Graffiti ? Mohol by si urobiť takú malú históriu Graffiti Artu Košíc ?

GCP Crew v tej dobe boli prvý writaz ktorý maľovali kvalitné veci , nedá sa to popísať .

Čo ťa najviac oslovilo v Graffitii Arte, boli to Hall Of Fame plochy alebo Ulica ?

Čo ma oslovilo v Graffitoch ? To, že som mohol tvoriť vlastnú tvorbu, bola to aj súčasť Rapu a určite aj adrenalín pri nelegálnych Bombingoch aj piecoch , keď že som bol mladý. Vtedy to také nebolo ,že Jam. Jam bol ilegálny ,striekali sme hore,dole. Patril som k tým najlepším v tej dobe.

Vedel by si povedať, koľko si stihol toho pomaľovať, čo sa aktívne tomuto venuješ od roku 1997 ? Myslím tým ulica, vlaky a legal plochy ?
Obrázok

Od roku 97 som toho pomaľoval dosť , ilegali aj legali . Nedá sa povedať koľko presne som toho namaľoval . Momentálne riešim už len legálnu tvorbu , netreba mať problém zo zákonom .

Momentálne máš nejakú spoločnú aktívnu Crew s ktorou spoločne maľuješ v ulici,legali alebo už ten adrenalín u teba opadol OAR a venuješ sa už len čisto zákazkám ktoré sa stali momentálne tvojou najväčšou prioritou ?

Nemám žiadnu Crew, som sám za seba, ale nestriekam sám lebo by to bolo nudne .Striekal som asi 3 roky z GRINTOM z Košíc a teraz s NOTESOM zo Svitu. Momentálne sa venujem zákazkám, ale maľujem aj piece na legal steny, tam sa vyhrám a zdokonaľujem.

Môžeme ťa niekde osobne stretnúť na nejakých Graffiti jamoch, kde by si mohol každý pozrieť tvoje umenie ako sa sprej stal tvojou určitou životnou métou ?

Osobne ma môžete stretnúť hlavne na mojom sídlisku Furca tu mám legálne plochy a svoju Graffiti galériu aj s GRINTOM a NOTESOM .

Ako to vyzerá s Graffitami v Košiciach na rok 2015 ,je tu nejaká mladšia a dravšia vlna čo robí ulice i steny alebo už to tak nikoho neoslovuje ako to bolo koncom 90tých rokov ?

V súčastnosťi nie je veľa dobrých Writaz v Košiciach, sotva ich na jednej ruke zrátam.

Podľa teba OAR kde by si odporúčal miesta, kde sa naozaj oplatí pozrieť vašu galériu Graffiti legálnych stien v Košiciach.

Najlepšie Graffiti diela sú na Sídlisku Furca tam mám aj svoju vlastnú galériu.

Mohol by si pozorovateľom na HipHopfórume.sk ako by sa podľa teba majú pozerať na Graffiti odkaz ?

Dúfam, že tento článok zaujme veľa ľudí na fóre a možno sa aj s toho pritrafí aj nejaká tá zákazka .... Z pozdravom ERIK-OAR

Chcem sa poďakovať OARovi za interview a hlavne nech je jeho tvorbe je stále tvorivá ako na začiatku keď začal aktívne maľovať .

Kontakt:
Odkaz na stiahnutie:
Pre zobrazenie odkazov sa musíte alebo


Peace
Zdroj:FlowConrol

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľaNob

Späť na Rozhovory 


 • Podobné témy
  Odpovede
  Zobrazenia
  Posledný príspevok
 • Graffiti Art : Nomad
  od Nob » 13 Sep 2015, 13:10
  0 Odpovede
  470 Zobrazenia
  Posledný príspevok od Nob Zobrazenie posledných príspevkov
  13 Sep 2015, 13:10
 • Graffiti Art: Suka/EWS crew
  od Nob » 01 Sep 2015, 13:53
  0 Odpovede
  615 Zobrazenia
  Posledný príspevok od Nob Zobrazenie posledných príspevkov
  01 Sep 2015, 13:53

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
88erik88, Bing [Bot], Bocko222, Chozze12, filipp3535, Google [Bot], Google Feedfetcher, max313, rominho22, speed11