Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Čítaj viac.



hip-hop

Neviete si s niečím poradiť?

09 Feb 2012, 11:41

Nazdar, mam tu taku trosku trapnejsiu otazku, ale aj tak. Vedel by mi niekto zhrnut nejake fakty o hip-hop hudbe ? Konkretnejsie ide o tvorenie podmazov/instrumentaliek, nejake fakty svetom zname :D .. pici neviem sa ani presne vyjadrit, co vlastne chcem :D .. Take tie odlisnosti od ostatnych zanrov, typicke prvky, priklad zakladne bpm 96, ze hlavnu podstatu tvori basa,a taketo vychytavky, takt/rytmus .. no som zvedavy ci ma niekto pochopi :D :D ..popripade este nieco dopisem konkretnejsie, ak ma napadne :oops: :oops:
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

09 Feb 2012, 11:42

a co takto pouzit uja googla? :D
Obrázok užívateľaEnergy-ESaZ

09 Feb 2012, 11:50

skusal som, hladal som, no na svoje otazky som odpovede nenasiel .. Proste by som potreboval manika, ktory sa produkcii venuje roky, aby mi vedel vsetko tak pekne zhrnut, ujo google je v tomto amater ..
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

09 Feb 2012, 14:55

Odkaz na stiahnutie:
Pre zobrazenie odkazov sa musíte alebo


myslim ze je to vysvetlene dostatocne :notangel:
Obrázok užívateľa
Nessbeal
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
4546
Poďakovania:
20
Registrovaný:
23.08.2010

09 Feb 2012, 15:06

po anglicky nejak moc neviem, a aj tak tam nevidim nic take rozobrate, co ja potrebujem .. oprav ma, ak sa mylim ..
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

09 Feb 2012, 16:37

A co by si potreboval presne vediet? Skratka rap ako hudba sa vyznacuje vyraznou bicou linkou (ktora je podfarbena basovou) ktora udava takt celej piesne. Je vyraznejsia ako napriklad u rocku a tiez rozmanitejsia kedze to niesu stale len nahravane zive bicie. Na druhej strane je bicia linka a vseobecne rapovy podklad monotonnejsi ako napr. pri rocku alebo takej elektronickej hudbe. Musi proste nechavat posluchacovi priestor hlavne pre vnimanie textu co je zakladny prvok rapu - kedze rap ako hudba je hlavne o zdielani nazorov a postojov. Melodia v rape sa producenstky nazyva sampel. Moze byt vlastnorucne hrany producentom alebo samplovany (urcita cast napriklad nejakej soulovej piesne sa vyreze, poupravuje atd.). Vela producentov spaja zive hranie teda vlastne komponovanie a samplovanie.

A teraz sa kludne pytaj dalej, ak budem vediet rad ti odpoviem.
Obrázok užívateľa
JohnnyMnemonik
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
193
Poďakovania:
1
Registrovaný:
19.03.2009

09 Feb 2012, 17:11

ejv píše:po anglicky nejak moc neviem, a aj tak tam nevidim nic take rozobrate, co ja potrebujem .. oprav ma, ak sa mylim ..

tak ti doporucujem sa naucit po anglicky, lebo tam rap zacal v anglicky hovoriacej krajine, a pokial nebudes vedet anglicky nebudes rozumet nicomu... ani textom ani trekom, ani zmyslu celemu... a este k tomu ked nevies anglicky ako vies ze to tam nie je? cital si to cele? :notangel:
Obrázok užívateľa
Nessbeal
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
4546
Poďakovania:
20
Registrovaný:
23.08.2010

09 Feb 2012, 17:39

JohnnyMnemonik píše:A co by si potreboval presne vediet?


No ja by som potreboval vediet nieco o tvorbe podmazov, produkcii, nejaky taky schematizmus, ako vznikne podmaz, napr. nastavenie hlasitosti jednotlivych casti biicich, hlasitost basy, ostatnych melodii, ci v celom podmaze ide napr. volume basy na jednej hlasitosti, alebo po prichode novej melodie- sempla, treba upravit ostatne(viem, ze by asi clovek mal skusat-testovat ako by to bolo najlepsie, ale kedze ludia o tom co to uz vedia, naco zbytocne travit kopu casu testovanim niecoho, co ti niekto zhrnie a vysvetli v jednej vete) .. dalej napr. ako vytvorit 'pozadie' podmazu, po kolkych baroch sa beat ma loopnut, kedy zhruba prichadza chorus, v akych frekvenciach sa maju pohybovat jednotlive zvuky, minule som cital nieco o subbass, ze koncil iba pri 60hz, digitalny clipping (netusim co to je) ako spravit separaciu nastrojov, aby to malo hlavu pätu ... producentske typy,triky a tahy, ako spravit ten podmaz, aby to bol fakt rap a netahalo to niekde do trancu, alebo co ..

Viem, ze to moze byt u kazdeho producenta ine, svojske, ale tak nejak vseobecne by som to potreboval zhrnut.

Nessbeal: Po anglicky viem trochu, ano velmi rad by som vedel dokonale, ale nie je to zalezitost pol hodiny .. Prebehol som si to cele, tam je viac menej popisane ako to vzniklo, bla bla bla, nic o tom, co potrebujem ja vediet, ale kedze ty vies po ang dokonale, daj sem nejake rady
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

10 Feb 2012, 06:59

Preboha. Najdi si tutorial (návod) na youtube a riaď sa ním. Takto ti to nevysvetlí nikto veď každý beat je iný. Niekde chorus nie je a podobne. Viem ti len povedať, že jeden loop má 4 bary (väčšinou).
Obrázok užívateľa
.fester
HHF Elita
Rank:
HHF Elita
Príspevky:
2327
Poďakovania:
5
Registrovaný:
13.06.2010
Bydlisko:
Humenné

10 Feb 2012, 08:14

Nech sa paci a ked to ani po tomto nepochopis tak neviem, nezabudni ma to 3 strany dole sa to posuva...

Odkaz na stiahnutie:
Pre zobrazenie odkazov sa musíte alebo



pre viac odkazov napis do google "hip hop beats making" alebo maker alebo construction...
Obrázok užívateľa
Nessbeal
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
4546
Poďakovania:
20
Registrovaný:
23.08.2010

10 Feb 2012, 11:42

.fester píše:Takto ti to nevysvetlí nikto veď každý beat je iný.


Sak mne to je jasne, len som proste potreboval nejake rady skuseneho typka, co to robi uz dlho, isto ma nejake zauzivane tahy ako nato, napr. najpr si spravi cisto beat, k tomu si doladi bassu, alebo ze najprv robi hlavnu melodiu celeho beatu, potom dotvara pozadie, a k tomu az ladi beat, alebo hocico podobne, hlavne by ma zaujimalo vysvetlenie 4/4 takt .. ale dobre no, nevies tak nevies preboooha sak sa neposereme no ne :afro:

Nessbeal píše:nezabudni ma to 3 strany dole sa to posuva...


Si si chcel pripadat trosku vtipne, co ? :roll:

Inac odkaz celkom zaujimavy .. da sa co to vycitat, dik ..

JohnnyMnemonik píše:..musi proste nechavat posluchacovi priestor hlavne pre vnimanie textu..

Johnny ty vyzeras, ze o tom vies svoje, podel sa so mnou so svojimi skusenostami :-) (snad to nevyznieva nejak ironicky)
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

10 Feb 2012, 12:22

To sa neda popisat, raz urobim najprv bicie potom melodiu inokedy najprv melodiu a potom dorobim bicie. Raz ma sampel taku dlzku raz ma taku, musis proste robit tak aby sa to tebe pacilo. Neexistuje navod od a po z ako na to a ani ziadny navod ta to nenauci.
Obrázok užívateľa
JohnnyMnemonik
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
193
Poďakovania:
1
Registrovaný:
19.03.2009

10 Feb 2012, 12:36

tak mi aspon vysvetli co znamena 4/4 takt, a uz vam dam pokoj :-)
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

10 Feb 2012, 12:41

to znamena ze za jeden takt sa ti odohraju 4 noty... ked si pustis v nejakom programe metronom.... tak to znie tik - tak - tak - tak (a dookola) ... alebo napriklad kopak hihat snare hihat, v klasickom beate mas teda v 4/4 takte vzdy jednu snare teda rytmičak
Obrázok užívateľa
JohnnyMnemonik
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
193
Poďakovania:
1
Registrovaný:
19.03.2009

10 Feb 2012, 14:40

Robím beaty asi 4,5 roka. Technika v podpise. Dva krat v zivote som skusil samplovanie takze o tom ti moc povedat neviem ako sa to presne robi, ale viem ti povedat ako sa robia hrane beaty priblizne a ako ich robim ja :

- Sadnem za bicie, nastavím tempo v Cubase ako povedal johnnymnemonik tik tak tak tak tik tak tak tak atd. Vyskusam par drum loopov a jeden sa zrodi napad nahram ho.
- Potom tie stopy doladim efektmi a pod. Napr. taky delay,chorus,reverb proste zaklad aby to neznelo jak z WC.
- Vacsinou potom sa hned presunem k workstation YAMAHA MOTIF XS6 a zacnem nahravat hlavne akordy, a vyberam zvuk podla toho ako sa mi tam hodi, akordy vymyslam z hlavy alebo podla toho co mam nahrate v mobile vselijake hudobne sylaby.
- Nahrajú sa hlavne akordy.
- Na rad prichádza basová linka. Bud ju nahrám naživo na basgitare alebo cez klavír a tiež vyberám zvuk a skladám dlzky tonov.
- Dalej všelijake ozdoby triangel, conga, bonga, shakery a pod.
- Hlavna melodia a dalšie nastroje ako gitara, strings, rozne...
- Ked mam hotove prve 4 alebo 8 taktov idem robit intro a outro a refren a slohy aby to raperovi sadlo na rap.
- Ak je toho hotove, znizim si stereo out na nizku hodnotu a idem ma mixaz.
- Tato cast mixaz je velmi dolezita odzrkadli celu kvalitu beatu a pocutelnost nastrojov v nahravke.
- Ak toto mam , vyexportujem si wavko a idem na master.
- Mastering pridam maximizer,limiter,eq a doladujeme uz len.
Obrázok užívateľa
NinoBeats
Gold user
Rank:
Gold user
Príspevky:
426
Poďakovania:
0
Registrovaný:
11.12.2010
Bydlisko:
Bratislava

11 Feb 2012, 22:57

Ale ty nechápeš. Človeka niekedy napadne klavír resp. zobere nejakú oldies skladbu a páči sa mu melódia, tak vysampluje popripadé zahrá niečo na klavíri, potom dotvorí bicie a bassu plus dohrá nejaké nástroje napr. Upraví veci cez kompresory, ekvalizéry, limitéry a neviem čo ešte. Druhykrát si len tak hra bicie a hodí si tam klavír alebo iný nástroj, pridá nejaky synťák alebo si spomenie na nejaký sample čo by mu tam sadol skúsi sa pohrať s tempom či to sedí a keď hej dokončí to. Stále to je iné a iné. Napr. ja síce nerobím beaty dlho, ale od začiatkov keď som robil na 3 takty (fail :D), tak som kopu vecí zmenil. Začiatky samplovania som strihal sample čo bolo strašné. Potom som to skúšal cez sampler si naloopovať veci a hrať si ich do metronómu cez klávesy. Teda si rôzne časti samplu nastavím na jednotlivé klávesy a takto. Najprv som robil bicie normálne cez impulse (mám to v Abletone nvm či to je aj niekde inde). Potom som prešiel na Drum Rack, ktorý ma takú vec kde si môžem jednotlivé veci (kick, snare, hajtku, crashe, a iné) poupravovať, či už hlasitosť alebo všetko zvlášť poupravovať cez kompresor.
Obrázok užívateľa
.fester
HHF Elita
Rank:
HHF Elita
Príspevky:
2327
Poďakovania:
5
Registrovaný:
13.06.2010
Bydlisko:
Humenné

18 Feb 2012, 14:05

NinoBeats aspon jeden sa nasiel co ma pochopil :D diky pekne, este keby si mohol nieco viac o mixe .. o vst pluginoch, kde co ako ..
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

27 Feb 2012, 20:07

Vie mi niekto povedat, ako hodim takto zvuk do pozadia ?

od 40 sec. to piano .. nepride mi to iba ako stisenie hlasitosti (vst?ake?) alebo som zase raz mimo ? :afro: :fuckyou:
Naposledy upravil anonymous dňa 28 Feb 2012, 08:15, celkovo upravené 1
Dôvod: videá z youtube do youtube
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

28 Feb 2012, 18:39

to je tam proste len v pozadi sampel piana, nic viac
Obrázok užívateľa
dspandy
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
328
Poďakovania:
0
Registrovaný:
11.09.2008

28 Feb 2012, 22:42

no ved to mi je jasne, ja len chcem vediet ako to dam takto do pozadia, ci staci len stisenie hlasitosti, alebo treba dat na ten zvuk aj nejaky effekt aby to lepsie znelo.
Obrázok užívateľa
ejv
Prispievateľ
Rank:
Prispievateľ
Príspevky:
29
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.06.2011
Bydlisko:
Margecany

Ďalší

Späť na Pomoc



Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
applebot, Bing [Bot], Google [Bot], ja.monty, Seznam [Bot]