Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Čítaj viac.



Budeme sa rozprávať... o sprejoch

Všetko čo sa týka grafitti a nedá sa zaradiť do žiadnej sekcie uvedenej vyššie

01 Feb 2009, 08:51

Spreje - ako fungujú?

Pred pár rokmi nebolo zriedkavé ak si writery podomácky vyrábali trysky. Iná možnosť tu nebola a tak sa dalo stretnúť s takými haluznými nápadmi ako bolo napríklad používanie trysiek z deodorantov, lakov ktoré boli často upravované buď zväčšovaním alebo naopak zmenšovaním k čomu sa používali ihli, poprípade sa zväčšovali priechody na stopke alebo prelepovali. Doba však pokročila a od roku 1998 sa dosť rýchlim tempom začali vyvíjať kvalitné (firmami vyrábané) trysky.
Zo sprejmi to taktiež nebolo inak, zdokonalovali sa a to je pre nás určite dobré. Po návšteve
nemeckých writerov vo firmách na výrobu sprejov (Dupli Motip, Montana) Vám teraz môžem ponúknuť výrobný proces, ktorý zahŕňa celý rad krokov:

Farebná zmes: Najskôr sa farebné pigmenty skúšajú v laboratóriu kde sa snažia pripravovať naozaj kvalitné farbičky miešaním s rozpúšťadlami a ďalšími prísadami, pričom u nemeckých Montán odstraňujú jedovaté látky (ťažké kovy).

Plnenie: Farbou z plničky sa napĺňajú ešte otvorené cany, pridávajú sa tzv. dolky (označujú odtieň farby) následne ventil ktorý sa zahýna. Po tomto kroku sa cany plnia vzduchom.
Prebehne teplý vodný kúpeľ čo odhalí netesné poprípade inak poškodené spreje.

Spreje sa často vybavujú s poistným krúžkom a tryskami.
Balenie: Nasleduje balenie, najčastejšie po 6 sprejov do krabice a už to ide k nám.

Pred, počas a po procese prebiehajú kontroly kvality o ktoré sa starajú mnohý zamestnanci na to určený. Ak nie sú farby v 100% poriadku musí byť prerušená výroba a do predajní tak putujú až v optimálnom stave.

Obrázok Obrázok Obrázok
miešanie - plnenie farbou - plnenie vzduchom

Zloženie spreju:
A - dolka
B - ventil zo stúpačkou (pozri detailné vysvetlenie nižšie)
C - poistný krúžok
D - miešacie guličky
E - tryska

Obrázok

Ventil:
A - tanier ventilu
B - vonkajšie tesnenie
C - vnútorná izolácia
D - sídlo
E - pero
F - kryt
G - stúpačka

Obrázok

Dôležité je predovšetkým pero, jeho pomocov sa dá regulovať množstvo pretekania aerosolov. Moderné ventili od Beltonu a Montany majú veľmi mäkké perá čo samozrejme spozorujete na menšej potrebe vynaloženia síl a ponúkajú väčšiu kontrolu nad canom. Tieto detaily taktiež ovplivňujú hrúbku linky.

Stúpačka je v moderných canoch "samočistiaca", predchádzajúce sa museli po použití prečistiť otočením spreju hore dnom a následným výstrekom, poprípade ukladať hore dnom do krabice aby sa stúpačka vyprázdnila.

Bombingcanom prejde tlak aj bez miešania guličkami, druhé cany ako Montana Gold, Sparvar alebo tiež Belton Premium sú plnené s menším tlakom a preto potrebujú guličky na miešanie farby (skladovaním sa taktiež oddelujú rozpúšťadlá od farby).
Trysky sú jemne brúsené a dôležitý je každý detail. Ich vývoj si vyžadoval istý čas aj peniaze.
zásadné časti:
- stopka (jej výsek významnou mierov prispieva k množstvu prechádzajúcich aerosolov)
- tanier (má schopnosť rozprašovať farbu vo väčšej alebo menšej miere)
- vírivá tryska má špirálovitý efekt ktorý vzniká pomocou menšieho piestu a cestičiek vytvorených vo vnútri trysky (cez tieto priechody sa začína rotácia farby).

Plejada.sk ©
Obrázok užívateľa
2tti-frutti
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
1305
Poďakovania:
5
Registrovaný:
24.01.2008
Bydlisko:
.:BB:.::.:ZoO:.

01 Feb 2009, 10:33

Lidi co pouzivate na t-upy...? Krome chromu...Nejaky 400ml. A taky jestli jste uz nekdo zkouseli ty novy Molotowy na bombing. Jak maji mit vetsi tlak a maji byt tichy. Protoze treba v podchodu je myslim ten zvuk od canu problem docela...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

02 Feb 2009, 14:41

hmm na legal je naj belton premium... na t-up alebo tak ja len mtn... a na velke bombs pan chrom :-)
Obrázok užívateľa
salonko
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
196
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.11.2008
Bydlisko:
Petržalka

02 Feb 2009, 18:23

Tak ja jsem koupil mtn ty znam uz a beltony high pressure... Tak pak napisu jaky sou...Ale tak ocekavam dost... Myslim ze je kolem nich dost rachot :joint:
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

03 Feb 2009, 11:32

kde kupujete keny jestli nemate v emste rooftop? existuju aj u vas nejake obchody kde nepredavaju len prima colours? ..... lebo ja si neviem predstavit zeby nebol v TT rooftop :D este nedavno zacali predavat vo farby laky nemecke montany
Obrázok užívateľa
phdr.Dark
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
813
Poďakovania:
0
Registrovaný:
24.11.2008
Bydlisko:
Trnava

03 Feb 2009, 20:26

Bys kupoval po netu neni takovej problem... Ja to ani jinak nedelam. V mojim meste je hovno vyber a je to drazsi nakonec nez kdyz si to vemu z roofu... best shop i kdyz kurz koruny je cim dal horsi tekze pro me je to cim dal horsi no:(
Jediny co mi tam vadi jsou hodne drahy trysky...A ty baliky s nema jsou podle me docela blbe namixovany takze mam problem hlavne s timhle. Ale tak to je jen muj nazor ostatnim to asi prijde v poho...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

09 Feb 2009, 20:45

no ja mam štastie že nasadnem na bus a za 20 minut som v rooftope...
Obrázok užívateľa
salonko
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
196
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.11.2008
Bydlisko:
Petržalka

11 Feb 2009, 14:00

presne a ani ne 20 min
Obrázok užívateľa
killer111333
TOP prispievateľ
Rank:
TOP prispievateľ
Príspevky:
73
Poďakovania:
0
Registrovaný:
14.08.2008
Bydlisko:
Petrzalka

11 Feb 2009, 19:25

ja si myslim ze naj su clashe
Obrázok užívateľa
Pneus
TOP prispievateľ
Rank:
TOP prispievateľ
Príspevky:
53
Poďakovania:
0
Registrovaný:
17.01.2009

11 Feb 2009, 21:45

Tak nejllepsi asi ne... Na ilegal maji malej tlak a na legal jsou nejlepsi asi goldy... Myslim ze clash jsou uplne normalni neprekvapi neselzou i kdyz co jsem mel nejakej chrom tak dost marnej... :-(
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

11 Feb 2009, 21:51

clash bol vyrobeny aby konkuroval montanam porovnavali ste ich uz niekto???....podla mna su dobre mtn 2G colors (podla mna dost setria ked si este date germanu trisku)
Obrázok užívateľa
phdr.Dark
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
813
Poďakovania:
0
Registrovaný:
24.11.2008
Bydlisko:
Trnava

12 Feb 2009, 20:40

2G su najlepsie a ze teraz budu nove montany uz sa tesim :afro: :yahoo:
Obrázok užívateľa
Christopher Breaux
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
128
Poďakovania:
0
Registrovaný:
25.10.2008

12 Feb 2009, 20:43

Dyt 2G nikde nemaji... Jenom cernou v roofu a pak predrazeny i ty ostatni v queensu...

A jaky novy montany?
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

12 Feb 2009, 22:35

phdr.Dark píše:kde kupujete keny jestli nemate v emste rooftop? existuju aj u vas nejake obchody kde nepredavaju len prima colours? ..... lebo ja si neviem predstavit zeby nebol v TT rooftop :D este nedavno zacali predavat vo farby laky nemecke montany

no mas dobre ked byvas v meste v ktorom mas rooftop ja byvam v meste v strede slovenska rooftop tu nemam mam tu akurat music shop v ktorom maju molotow-y ale tak vacsinou kupujem cez net je to pohodlnejsie a lacnejsie a vekly vyber rooftop 4ewer..... a ked nie net tak praca v BA kusok od rooftopu tak obcas tam skocim ale to len ked som v BA :D
Obrázok užívateľa
M@iky
TOP prispievateľ
Rank:
TOP prispievateľ
Príspevky:
71
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.12.2008

15 Feb 2009, 12:46

tzu zhara som cital niekde na hiphope.sk aspon si myslim :D ze tam ze take popicofky maju byt ze vraj tak newem ci naisto :agree: :?:
Obrázok užívateľa
Christopher Breaux
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
128
Poďakovania:
0
Registrovaný:
25.10.2008

16 Feb 2009, 10:21

newiete kde sa daju zohnat nejake montana spreje v Nitre ???..pls
Obrázok užívateľa
MaROsKo
Underground
Rank:
Underground
Príspevky:
18
Poďakovania:
0
Registrovaný:
06.02.2009
Bydlisko:
Nitra

16 Feb 2009, 12:27

aka je naj montana na throwy a tagy
Obrázok užívateľa
kiwinko4
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
207
Poďakovania:
0
Registrovaný:
25.04.2008
Bydlisko:
ZH

16 Feb 2009, 20:45

Asi zadna :lol:

Platinum by meli byt ale jsou s nema dost problemy...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

17 Feb 2009, 21:08

kiwinko4 píše:zajimavy nazor, ale vazne poradte, nech si neviberem volovinu, a aste ci je v poho cena za mtn fixu 350 sk(cca 11 evro)


Montany nejsou cany na bombing proste... a jestli jsi na ty tagy myslel tagovku a ne canu tak t mas jedno...
Jedinou volbu mas mezi markerem nebo squeezrem... Jinak markery vsechno stejny... Hroty beztak dela jedna firma...

:::Auto EDIT (anti-dvojitý príspevok):::

kiwinko4 píše:ze ci sa kamos na tom neojebal, ja ked fixu tak si doma spravim shoe-dye lacnejsie, hrubsie a nemrzite ked to niekde stratis abo zahodis koli fizlom :rockon:


Mas sice pravdu ale ty domaci maji 2 velky -

1.spis ti to vytece nekde
2.tezko tam poresis nejak hrot aby se ti ta barva dobre rozvrstvila

:::Auto EDIT (anti-dvojitý príspevok):::

salonko píše:hmm nač ti su fixky.. mňa tagovanie fixkou už omrzelo... :-?


Hej pravda je ze to de fakt tezko nekde pouzit... Neni moc hladkejch dost velkejch ploch aby se dal dat normalni tag :gangsta:
A celkove je to i drahy... Naplne hlavne...

Nevim no...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

17 Feb 2009, 22:10

mňa už čmaranie v autobuse nebavi :lol: z toho som už vyrastol
Obrázok užívateľa
salonko
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
196
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.11.2008
Bydlisko:
Petržalka

Ďalší

Späť na Iné



 


  • Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
applebot, Bastard, Bing [Bot], Google [Bot], Seznam [Bot]