Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Čítaj viac.



Budeme sa rozprávať... o tryskách

Všetko čo sa týka grafitti a nedá sa zaradiť do žiadnej sekcie uvedenej vyššie

01 Feb 2009, 08:42

Aké trysky použiť a ako fungujú?

Obrázok

K sprejom sa vyrabajú rôzne druhy trysiek, ktoré robia rôzne stopy a dajú sa s nimy robiť rôzne technické vychytávky. To, aká hrubá stopa bude, záleží od typu trysky, typu spreja a vzdialenosti od plochy na ktorú striekate. V tomto príklade použijeme sprej, ktorý je na Slovensku najviac rozšírený na graffiti - Belton Molotow Premium 400ml, stopy môžete vidieť na obrázkoch nižšie. Trysky môžeme rozdeliť do 3 základných skupín a to: Skinny Cap - tenká tryska, Fat Cap - hrubá tryska, a Soft Cap, čo je niečo medzi skinny a fat.

Výsledná hrúbka stopy ako som poznamenal vyššie, závysí aj od typu spreja, resp. od toho aký tlak je v spreji. Čím väčší tlak, tým hrubšia stopa. Ak nasadíte na sprej, ktorý ma veľký tlak skinny trysku, nečakajte že bude robiť tenké čiary. To platí aj keď nejaký typ spreja "nepodporuje" danú trysku a v takomto prípade bude aj fat cap robiť divné čiary. To, aké trysky a ako ich použiť, na akom spreji, tak aby to robilo to čo chcete, je dlhodobejší proces skúšania a tréningu, ktorým si každý musí prejsť sám a zistiť. Tento môj blogový prehľad trysiek, berte iba informačne.

Ďalší parameter, je vzdialenosť spreja od plochy na ktorú sa striekate. Čím bližšie, tým ma tryska menší rozstrek a tým robí tenšiu čiaru, ale zase je aj väčší prietok farby, čo môže neskúsenejším spôsobiť efekt, že farba, ktorej sa nazbiera na jednom mieste príliš veľa, začne stekať, vzniknú tzv. "stekance".

Nižšie si môžete očíhnuť rôzne trysky a ako asi vyzerá daná stopa (stopy trysiek na ilustračných obrázkoch sú striekané z diaľky cca 20-30 cm, keď dáte sprej bližšie, je možné robiť tenšie a ostrejšie čiary).

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

by Keysmatic © 2008
Za fotky ďakujem(e) Milošovi
Obrázok užívateľa
2tti-frutti
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
1305
Poďakovania:
5
Registrovaný:
24.01.2008
Bydlisko:
.:BB:.::.:ZoO:.

02 Feb 2009, 14:44

ružovy fat použivam len :P a potom ešte clash fat....
Obrázok užívateľa
salonko
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
196
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.11.2008
Bydlisko:
Petržalka

02 Feb 2009, 18:31

To s tema fatkama i tagujes jo? Vim ze se da ale nejakej slozitejsi tag...nevim :?:
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

03 Feb 2009, 11:35

new yoorkera najtensia ppci na tagovanie ale tak je od toho clovek dost zayebany a bez rukaviciek sa to neda a podla mna na vyfarbenie aj na obtah je dobra germana strasne setri dozu nie ako fat cap :-) ale zas na street potrebujete mat co najskor vyfarbeny bomb
Obrázok užívateľa
phdr.Dark
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
813
Poďakovania:
0
Registrovaný:
24.11.2008
Bydlisko:
Trnava

03 Feb 2009, 20:22

Taky to tak vidim. NY jsem mel naposledy pred rokem ale je dobrej no ale zasere... Ja jsem na tagy jeste nejakej nej cap ani nenasel... Je to na nic jak ti to se stejnou tryskou nekde stace a na hrubsim povrchu nejde ani videt poradne :-(
Hej a to... Kdyz des malovat beres nejak spesl hadry? Vim ze na jinym foru se resilo ze vsichni chodi ve starejch hadrach a tak...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

04 Feb 2009, 14:44

ja ked malujem tak si neberem stare handry len musim mat rukavicky inak mam doma pri umyvadle nervy s cistenim :lol: jestli nefuka tak sa to da ze sa nezayebes :-)
Obrázok užívateľa
phdr.Dark
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
813
Poďakovania:
0
Registrovaný:
24.11.2008
Bydlisko:
Trnava

04 Feb 2009, 20:18

Taky myslim... Ja se ani prevlikat nemuzu prave takze stejne musim chodit v normalnich hadrech...
Obrázok užívateľa
tzu7zahra
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
212
Poďakovania:
0
Registrovaný:
21.09.2008

06 Feb 2009, 19:20

som volade zohnal medium/soft cap, neni to ziadna vyhra ale ma peknu cistu stopu
Obrázok užívateľa
kiwinko4
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
207
Poďakovania:
0
Registrovaný:
25.04.2008
Bydlisko:
ZH

07 Feb 2009, 12:59

ja som pouzival skinnyho

:::Auto EDIT (anti-dvojitý príspevok):::

ja som pouzival skinnyho
Obrázok užívateľa
Filipito
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
186
Poďakovania:
0
Registrovaný:
06.02.2009

09 Feb 2009, 20:43

ja som tych trysiek moc nevyskušal ... iba niektore plno z tych čo tam su som vživote nemmal
Obrázok užívateľa
salonko
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
196
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.11.2008
Bydlisko:
Petržalka

16 Feb 2009, 12:25

aka je naj montana na throvy a tagy :?:
Obrázok užívateľa
kiwinko4
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
207
Poďakovania:
0
Registrovaný:
25.04.2008
Bydlisko:
ZH

21 Jún 2009, 14:48

Obrázok
Obrázok užívateľa
dano06
Kto je 2pac?
Rank:
Kto je 2pac?
Príspevky:
7
Poďakovania:
0
Registrovaný:
14.02.2009

02 Júl 2009, 21:26

na tagy sa mi najviac lubi belton skini delovo to vyzera ked je to hrubsie a tensie neviem ako to vy volate ale u nas roztepy XD dobre to potom vyzera hh
Obrázok užívateľa
lama009
Power user
Rank:
Power user
Príspevky:
309
Poďakovania:
0
Registrovaný:
02.07.2009

18 Júl 2009, 16:07

na linky je dobra tato Obrázok
Obrázok užívateľa
dano06
Kto je 2pac?
Rank:
Kto je 2pac?
Príspevky:
7
Poďakovania:
0
Registrovaný:
14.02.2009

18 Júl 2009, 18:35

Obrázok užívateľa
2tti-frutti
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
1305
Poďakovania:
5
Registrovaný:
24.01.2008
Bydlisko:
.:BB:.::.:ZoO:.

30 Aug 2009, 19:49

prosim vas ako mam vycistit upchate trysky? mam ich ponorit do riedidla?
Obrázok užívateľa
DJwaste
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
141
Poďakovania:
0
Registrovaný:
13.02.2009
Bydlisko:
Ružomberok ghetto

10 Jún 2010, 11:25

jj tu mas navod ako na to :D

:::Auto EDIT (anti-dvojitý príspevok):::

Čaute,
tak vám tu idem napísať niečo z čím sa stretáva každý writer až z toho idú vlasy popadať.

Ide o zapchaté trysky. Počul som už o spreji na ktorý nasadíte trysku a po stlačení sa tryska odpchá od farby. Dlho som dúmal či investujem do niečoho takéhoto peniaze, kedže jedna tryska pri mojom (nesprávnom ) používaní vydrží tak 1-3 akcie. Ja mám proste na trysky smolu. A stále a stále ma to lákalo a lákalo kúpiť túto "zázračnú" vec. Kedže 1 tryska stojí cca 10 sk čo je teraz +/- 0,30€. Nieje to vela ale kupovať trysky vo vačšom množštve a častejšie výnde na viac. Potom ma osvietilo . Došlo mi že ked sa dá aerosolový sprej čistit riedilom prečo nenamočiť trysky do riedla? Tak som vstal, zobral všetky zapchaté trysky a vybal sa do pivnice. Nevedel som čo sa stane tak som nasypal, zalial "Riedidlom" a už len čakať . Na druhý den približne o 24h som šiel pre trysky. Všetky som povyberal, poutieral a sú ako nové. No hned prvý dojem z toho bol že sa trysky poškodili kedže boli dosť mäkké. No o dalších 24h boli opäť vo forme.

To je moja skúsenosť z čistením trysiek. V skratke- kto nechce mínať na trysky kúpťe si riedilo :DD
Obrázok užívateľa
dawidbj
Kto je 2pac?
Rank:
Kto je 2pac?
Príspevky:
4
Poďakovania:
0
Registrovaný:
30.11.2009

08 Júl 2010, 17:10

nwm ja na vyfarb pouzivam furt germanu a na obtah bud skinu alebo ciernu germanu..... a k tym tryskam dlho som ich vyhadzoval ale skusil som to riedidlo a fakt to funguje
Obrázok užívateľa
dworky95
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
140
Poďakovania:
0
Registrovaný:
11.02.2010

21 Júl 2010, 19:43

caps test
Obrázok užívateľa
ESARone
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
195
Poďakovania:
0
Registrovaný:
03.02.2010


Späť na Iné



 


  • Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
applebot, Bing [Bot], decoboss, Google [Bot], Seznam [Bot]

cron