Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Čítaj viac.



ZyPo: "Mám touhu promlouvat lidem do duše"

Slovenská hip-hopová scéna a všetko okolo nej

12 Aug 2011, 16:04

August je už v plnom prúde, no tretí rozhovor ti prinášame až teraz, po dvoch týždňoch. Tentokrát spovedá .fester a odpovedá ZyPo. Chyť si to!

Nazdar, mnohí z fóra ťa už poznajú, ale možno nie dostatočne. Na úvod ti dávam priestor na predstavenie.

Nazdar tak zde si říkam Stvořitel, ale tak nějak moje umělecký jmeno je ZyPo. Vlastním jménem jsem Zbyněk. Jsem takovej stálej student, kterýho skola vůbec nebaví ale chce tam bejt protože ho nelaká práce. Jinak mam rad jakejkoliv sport, zábavu a muziku prostě miluju.

Možno trochu klišé otázka, ale zaujímalo by ma ako sa tvoje cesty vlastne stretli s rapom.

Tak lehce jsem se s rapem střetnul už na základce něco jsem poslouchal, ale v tu dobu jsem to ještě tak nehltal. To byla doba kdy jsem poslouchal cokoliv co mi kdo pustil. Rap a celkově kulturu hip hopu jsem začal vnímat v prváku. Kluci ze třídy mi ukázali co a jak. Začali první texty, rapy před třídou, první bombing metra atd. Byl sem fakt grázl a hip hop mi dával všechno co sem potřeboval. Teď jsem klidnější, ale hip hop mi pořád dává vše co potřebuju.

Čo ťa v tvojích textoch inšpiruje a čo najradšej opisuješ? Máš nejaký štýl rád? Opisuješ okolie napr. alebo si radšej napíšeš niečo čo pobaví, ale má to aj nejakú myšlienku ?

Moje psaní je dost složitý. Baví mě hodně poézie a příběhy bez děje. Prostě opisovat okolí co vídíš, jak to cítíš, popsat zvuky co slyšíš. Ale zase na druhou stranu jsem člověk co kouká kolem sebe a vidim spoustu lidí, kteří jsou zlý. To může bejt kdokoliv. Chlap co mlátí manželku, feťák, děvkař, štětka, nešťastná holka. Snažim se něco lidem říct, ale ta poetická stránka má u mě velkou hodnotu. Snažim se vždy z toho udělat nějakej koktejl těhle dvou hodnot. Rád se bavim ale texty kde jsem uvolněnější je fakt minimum. Úplně se do toho vcítít nedokážu. Zatim mám touhu promlouvat lidem do duše.

Vyplýva mi z toho, že máš rád celkom skupinu BPM. Tá podobne spojila poéziu a rap. Nedá mi neopýtať sa na tvoje obľúbené skupiny resp. mc´s, ktorí ťa ovplyvnili alebo si ich jednoducho rád vypočuješ.

Fakt miluju českej a slovenskej jazyk. Nikdo hezčí na světě nemá a toho by sme si měli vážit. Oblíbený MC's - určitě nikoho nepřekvapí že zrovna BPM mám hodně rád. Celej TY NIKDY LABEL taky žeru z český scény nevynechám jedinou věc od Prago Union a MAAT. Slovenská scéna je podobná. Rád si poslechnu old school,Modré hory, Čistychov, Vec, Názov Stavby, Moja Reč. Z novejších Strapo, DMS. Ale víceméně si poslechnu všechno baví mě rap a rád poslouchám názory. Co však nepřekousnu je nazi rap tam to je fakt čistej odpor, ale neposlouchám jen rap. Poslechnu si rád i českou rock/pop scénu např. UDG, 100 zvířat, Tři sestry, Kabát. Baví mě ten jazyk strašně. Dejte mi do uší češtinu co má hlavu a patu a poslechnu si i operní zpěváky.

Ľudia si určite všimli, že väčšinu času skôr píšeš ako nahrávaš. Chystáš aj niečo do budúcna ?

Spíš si všimli že dávám ven psanej projev a ne nahranej. Nahráno je dost věcí a zrovna teď přes volno trávim spoustu času ve studiu. Nahrávám, píšu texty, do toho se snažim prosadit i jako básník. Plánů je fakt spousta a postupem času ztrácim iluze o těch prvnotních plánech. Chtěl jsem vydat do konce prázdnin EP s názvem Za Oponou. Jeho vydání se ale odkládá a do poloviny září začnu nahazovat ven jednotlivý tracky na poslech. Za Oponou určitě bude jen nevim přesně kdy. Do toho jsem domluvenej ještě na jedný česko-slovenský spolupráci a ta bude určitě. Ale taky až za nějakou dobu. Piluju věci, nahrávám, míchám a nadávám na to denně. Vyjde toho spousta jen jsem perfekcionista a dávám tomu čas. Čekám na tu správnou dobu.

Ja osobne si občas zanadávam na to, že moje texty nie sú najlepšie a že môj sen o prerazení trošku do povedomia ľudí nebude uskutočnený resp. mám proste horšie dni kedy rap nechcem ani cítiť. Ako je to s tebou v tomto smere ?

Víš, já mám docela štěstí. Na některejch svejch napsanejch věcech jsem slušně vydělal. Bylo by asi krátkozraký myslet si že každej rapper si píše věci sám. Jelikož se nějaký texty uchytili, tak jsem byl pozvanej i na pár koncertů kde jsem mohl prokázat svoje skills před lidma. Nebylo toho moc. Dvakrát jsem stál na pódiu, ale určitě mi to pomohlo a pomůže. Jinak já vůbec nemyslim na to že se prosadím do nějaký scéný a že mě lidi budou znát. Nedělám to pro ně. Píšu si pro sebe. Dostávám tak ze sebe pocity a nálady. Fans přichází a odchází, ale moje slova tu budou pořád. Prostě ber nebo nech bejt. Tvoje volba.

Vidíš u niekoho na hhf.sk nejakú perspektívu alebo povedal si si už pri niekom (pri textoch, beatoch, rape), že tento chlapík to má šancu fakt ďaleko dotiahnuť keď zamaká ?

Žijeme ve světě kde je strašně težký se prosadit a talent z 99% nestačí. A talentovanejch lidí tu je spousta. Můžu tu vyjmenovat tak 80% lidí co přispívaj do text topiců a to samý platí o beatech a nahrávkách. Když budou mít kluci štěstí tak to dotáhnout můžou fakt daleko.

Myslím si, že dosť bolo o rape. Prejdime k otázkam iného druhu. Tvoja predstava naozajstnej pohody, chillu ?

Moje chata, kam jezdim strašně rád. Žádná televize, žádnej signál, žádnej PC. Jenom já, les a vodní dýmka. Tam čas plyne úplně jinak. Tam je ten pravej ráj.

Činnosti ktorým sa venuješ okrem rapu ?

Jak jsem říkal. Snažim se psát poezii. Další zájmy určítě sport. 11 let jsem hrál na dost vysoký úrovni fotbal. Teď je to plavání, kolo, volejbal, basket, fotbalek rekreačně. Dál se rád napiju nějakýho lektvaru pro dospělí a celkově jakejkoliv druh zábavy mi neni cizí. Jo a hodně čtu.

Pre mňa je čítanie trochu španielská dedina. Niekoho možno budú zaujímať knihy ktoré čítaš resp. by si doporučil.

Teď jsem naprosto ponořenej do ságy Písně ledu a ohně od G.R.R Martina. První část byla dokonce letos udělaná i do seriálu a jmenuje se Hra o trůny. Tohle můžu jen doporučit. Jinak mám rád fantasy a sci-fi a čtení s prvkem horroru. Pán prstenů, den trifidů nebo Zaklínač jsou klasiky. A nejoblíbenější autor je Stephen King jehož díla jsou i zfilmovaná, například Zelená Míle, Útěk z věznice Shawshank. Čtení je fajn. Rád se ponořim do jinýho světa.

Myslím, že táto otázka nemá až tak ďaleko od poslednej keďže často sú filmy spojované práve s knihami. Sleduješ filmy ? Máš nejaké obľubené filmy ? Si do nich rovnako zapálený ako ja, že sleduješ trailery a čakáš na nové filmy?

Já a filmy to je takový věčný téma. Shlédnuto mám fakt dost věcí i těch novějších, ale nevyhledávám to. Na nějakej trailer občas kouknu, ale to mi ho musí někdo poslat. Moji známí věděj co by se mi mohlo líbit a podle toho se chovaj. Oblíbenejch filmů je asi víc ale jednoznačně od svýho dětství nejvíc fetuju Star Wars, takže ty jmenovat musim.

Aké máš závislosti (zlozvyky), ktorých sa nevieš zbaviť ?

Spousta. Nesnášim autority prostě s nima nedokážu v klidu vycházet a spadl jsem kvůli tomu už hodněkrát na hubu. Závislost mám určitě na vodní dýmce. To je prostě moje holka a tu nikdy neopustim. Možná se i rád napiju, ale tam je to ale tak nahranici. Nejsem žádnej ožralej magor, ale dvě pivka denně ke mě patří. Jinak mě doufám nic neomezuje v růstu.

Obľúbené jedlo a nápoj ?
Tak z chlastu určitě pivo a jídlo je složitější. Mám rád italskou a thajskou kuchyni, takže nudle a pizza.

Varíš aj ty sám ? Máš rád varenie alebo sa radšej necháš obskakovať ?

Miluju vaření. Vařim si často sám, ale mama mi vari taky často. Problém uvařít si fakt není. Mám na to svůj klid a dělám to podle svýho. Je to strašně tvůrčí čínnost a to mě naplňuje.

Oukej, keďže si myslím, že všetko podstatné ale aj nepodstatné bolo zodpovedané, tak dám slovo ešte tebe. Samozrejme ďakujem za rozhovor.

Takže já se loučim a jestli teda můžu tak použiju slova ze svoji poslední básně


"Přikradla se tiše. Prošla houštím lesa
Naslouchá.
Krákání havranů odbíjí jak půlnoc
Trny ohnuté jsou. Vánek do očí jí klesá
Čeká
Až dopadne ta temná noc"


Nečekejte na něco až přijde a jděte si za tím vy. Nenechávejte se ovládat okolím ale pěstujte si vlastní hlavu. Já díky za příjemnej rozhovor. Poslouchejte kvalitní muziku.
Obrázok užívateľa
dr.dre
V.I.P.
Rank:
V.I.P.
Príspevky:
4829
Poďakovania:
9
Registrovaný:
19.11.2008
Bydlisko:
Section.80

12 Aug 2011, 21:00

- no moc dobry rozhovor, precital som si cely, kedze ma dost zaujal, a stvoritel, drzim palce v tvorbe :-)
Obrázok užívateľaEnergy-ESaZ

13 Aug 2011, 09:05

Perfektny rozhovor :)
Obrázok užívateľa
channelgrey.
Gold user
Rank:
Gold user
Príspevky:
508
Poďakovania:
0
Registrovaný:
30.01.2011

23 Aug 2011, 13:33

byly dobry otazky :) bavilo me odpovidat takze diky festerovi!!
Obrázok užívateľa
Stvoritel
Gold user
Rank:
Gold user
Príspevky:
643
Poďakovania:
1
Registrovaný:
12.12.2008

24 Aug 2011, 13:01

som rad ze aj mladsia generacia ceni caro knih :) pekny rozhovor, Ď
Obrázok užívateľa
JohnnyMnemonik
Závislák
Rank:
Závislák
Príspevky:
193
Poďakovania:
1
Registrovaný:
19.03.2009

24 Aug 2011, 23:35

tak ctu hodne a bavi me to :) a nestydim se za to i kdyz spousta mladsich lidi nez sem ja necte :) i starsich

btw do 14 dnu cekejte 1-2 tracky co pujdou ven :)
Obrázok užívateľa
Stvoritel
Gold user
Rank:
Gold user
Príspevky:
643
Poďakovania:
1
Registrovaný:
12.12.2008


Späť na (SK) slovenská



 


  • Podobné témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia:
applebot, Bing [Bot], Dudi, Google [Bot], lol7, Seznam [Bot]